а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предуслови

предусловат; предусловен
Вид збор: Глагол, свршен
Постави предуслов.
Англиски: entail
Употреба: Музика и танц
Примери:
Потребата за зголемен интерес за буџетите на заедниците во кои живееме е предусловена од повеќе факти.
Грција ја предуслови Македонија за влез во ЕУ.
Изведенки
1. предусловува несв.
предусловуваат
2. предусловување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК