а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предјадење

мн. предјадења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22702
Тоа што се дава пред главното јадење.
Англиски: starter Албански: parahajë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Топло предјадење.
Ладно предјадење.