а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прежали

прежалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9964
1. Престане да жали, да тагува по некој починат, по нешто изгубено.
Англиски: stop mourning Албански: ndal vajtimin
Примери:
Таа брзо го прежали мажот.
Детето го прежали кучето.
2. Жртвува некого или нешто, се откаже од некого или нешто.
Албански: vajtoj, harroj
Примери:
Ја прежали младоста, но него не можеше да го прежали.
Ги прежали изгубените пари.
Ја прежали куќата.
Изведенки
1. прежалува несв.
прежалуваат
2. прежалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК