а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преживар

мн. преживари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50479
Животно што прежива храна.
Латински: Artiodactyla ruminantia Англиски: ruminant
Употреба: Зоологија
Примери:
Преживарите имаат сложен систем за варење.
Изведенки
преживач м.
мн. преживачи