а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преживеан

преживеани
Вид збор: Придавка
Ранг: 7400
1. Што е останат жив по несреќа, војна и др.
Англиски: surviving
Примери:
Во несреќата нема преживеани патници.
2. Што е застарен, несовремен, одживеан.
Англиски: old-fashioned
Употреба: Преносно значење , Ретко
Примери:
Преживеани идеи.