а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

президиум

мн. президиуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31952
1. Претседателство на конгрес, собрание.
Англиски: presidency Албански: kryesi, prezidium
Употреба: Административен термин
2. Раководен колегијален орган во функцијата шеф на држава.
Англиски: presidency Албански: kryesi, prezidium
Употреба: Историја
Примери:
Комисијата беше назначена од Президиумот на АСНОМ.