а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презиме

мн. презимиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1983
1. Фамилијарно име што се наследува, обично, по машка линија или што се добива (по избор) при стапување во брак.
Англиски: surname Албански: mbiemër
Примери:
Име и презиме.
Христијански презимиња.
2. прекар
Англиски: nickname Албански: nofkë
Употреба: Народна поезија
Примери:
Му извадија презиме - Гудето.
Ме викаат Секула Детенце / на презиме Соколово Дете.