а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презими

презимат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19158
1. Помине зима на некое место, остане некаде во текот на зимата.
Англиски: hibernate Албански: kaloj dimrin
Примери:
Ќе презимиме во градот.
Цикоријата меже да презими на полето.
2. За животно - преспие зима, не излезе од дувлото за време на зимата.
Англиски: hibernate Албански: kaloj dimrin
Употреба: Зоологија
Примери:
Мечката е од оние животни што бараат топло место за да презимат.
Изведенки
1. презимува несв.
презимуваат
2. презимување ср.
глаг. им.