а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презирен

презирни
Вид збор: Придавка
Ранг: 40757
Што изразува презир, што е полн со презир.
Англиски: contemptuous
Примери:
Презирен поглед.
Презирна постапка.
Изведенки
презирно прил.
Пример: Го гледаше презирно.