а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презир

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3254
1. Чувство на пренебрегнување, крајно омаловажување.
Англиски: disdain Албански: përbuzje
Примери:
Во погледот имаше презир.
Зборуваше со презир.
2. Омалуважувачки, потценувачки однос кон некого или кон нешто.
Англиски: contempt Албански: mospërfillje, përbuzje
Примери:
Презир кон газдата.
Презир кон смртта.