а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презоба

презобаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За коњ, магаре, маска - назоба премногу, повеќе отколку што треба.
Албански: ushqen tepër me tagji
Примери:
Заборавија на коњите и ги презобаа.
2. За човек - прејаде зрнест плод.
Англиски: nibble Албански: ngop me fruta kokrrash
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги презобав старците грозје.
3. (се презоба) Се назоба премногу, повеќе отколку што треба.
Албански: ngrënë tepër tagji
Примери:
Коњот се презобал.
4. (се презоба) Се прејаде зрнест плод.
Англиски: nibble Албански: ngopet me fruta kokrash
Примери:
Се презобав црници.
Изведенки
1. презобува несв.
(се) презобуваат
2. презобување ср.
глаг. им.