а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презрее

презреат; презреј, презрејте; презреав, презреаја; презреал; презреан; (ќе) презреев, (ќе) презрееја; (ќе) презреел; презреен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55851
За плод - узрее, созрее премногу, повеќе отколку што треба.
Англиски: overripe
Примери:
Сливите презреаја и паѓаа на земјата.
Изведенки
1. презрева несв.
презреваат
2. презревање ср.
глаг. им.