а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

през

Вид збор: Предлог
Ранг: 14472
Со временско значење - во време на, за време на.
Англиски: during
Употреба: Ретко
Примери:
През Првата светска војна многу Македонци загинаа за туѓи интереси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК