а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преигра

преиграат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50657
Изигра, одигра повторно или поинаку.
Англиски: replay
Примери:
Натпреварот ќе се преигра в сабота.
Изведенки
1. преигрува несв.
преигруваат
2. преигрување ср.
глаг. им.