а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преизбере

преизберат; преизбери, преизберете; преизбрав, преизбраа; преизбрал; преизбран; (ќе) преизберев, (ќе) преизбереа; (ќе) преизберел; преизберен
Вид збор: Глагол, свршен
Избере, одбере повторно.
Англиски: reelect
Употреба: Политика
Примери:
Го преизбраа за директор.
Изведенки
1. преизбира несв.
преизбираат
2. преизбирање ср.
глаг. им.