а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преиздаде

преиздадат; преиздај, преиздајте; преиздадов, преиздадоа; преиздал; (ќе) преиздадев, (ќе) преиздадеа; (ќе) преиздадел; преиздаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44421
Издаде, објави повторно во печат.
Англиски: republish
Примери:
Го преиздаде неговиот последен роман.
Изведенки
1. преиздава несв.
преиздаваат
2. преиздавање ср.
глаг. им.