а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преименува

преименуваат; преименувал; преименуван
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 12283
Промени име, даде, дава друго име на некого или нешто.
Англиски: rename
Примери:
Тие ја преименуваа својата ќерка.
Локалната власт преименува неколку улици во градот.
Изведенки
преименување ср.
глаг. им.