а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преиначи

преиначат; преиначил; преиначен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15194
Преправи, промени, измени нешто.
Англиски: commute
Примери:
Врховниот суд ја преиначи пресудата.
Новинарите ја преиначија неговата изјава.
Изведенки
1. преиначува несв.
преиначуваат
2. преиначување ср.
мн. преиначувања
Пример: Нови преиначувања на историските факти.