а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преиспита

преиспитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14559
Испита, провери повторно, уште еднаш.
Англиски: review
Примери:
Ќе ја преиспитаме неговата работа.
Треба да се преиспитаат некои факти.
Изведенки
преиспитува несв.
преиспитуваат