а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекажан

прекажани
Вид збор: Придавка
Ранг: 38830
1. Што е пренесен, соопштен по индиректен пат.
Англиски: retold
Примери:
Многупати прекажана анегдота.
Прекажани зборови.
2. За кој, за што многу се зборува, се прикажува.
Англиски: well-known
Примери:
Прекажана убавица.
Прекажана љубов.
Изведенки
прекажаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК