а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекаже

прекажат; прекажи, прекажете; прекажав, прекажаа; прекажал; прекажан; (ќе) прекажев, (ќе) прекажеа; (ќе) прекажел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52597
1. Пренесе со свои зборови нешто што е веќе кажано.
Англиски: retell Албански: ritregoj
Примери:
Тој и ги прекажа нашите зборови.
Таа им ја прекажа случката на другарите.
2. Каже повторно, уште еднаш.
Англиски: retell Албански: ritregoj
Примери:
Разбра ли или пак да ти прекажам?
Прекажи ми ја приказната!
Изведенки
прекажување ср.
глаг. им.