а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекажува

прекажуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44363
1. прекаже
Англиски: retell Албански: ritregoj
2. озборува
Англиски: slander Албански: përflas, përfol, shpif
Примери:
Сите ја прекажуваа заради нејзината мрзливост.