а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекален

прекалени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13650
1. Што е премногу јак, цврст.
Англиски: strong
Примери:
Прекален челик.
2. закален
Англиски: steely
Примери:
Прекален воин.
Изведенки
прекаленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК