а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекали

прекалат; прекалил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49369
1. Искали премногу, повеќе отколку што треба, во поголема мера.
Англиски: temper Албански: kalit tepër
Примери:
Ја прекалил мотиката.
2. Искали повторно, уште еднаш.
Англиски: temper Албански: kalit përsëri
Примери:
Тој прекали неколку алатки.
3. закали
Англиски: make stronger Албански: bën më të fortë
Употреба: Преносно значење
4. (се прекали) се закали
Англиски: temper Албански: kalitet
Изведенки
1. прекалува несв.
(се) прекалуваат
2. прекалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК