а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекапе

прекапат; прекапи, прекапете; прекапав, прекапаа; прекапал; прекапан; (ќе) прекапев, (ќе) прекапеа; (ќе) прекапел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29279
1. Престане да капе.
Англиски: stop dripping Албански: mbaroj të pikoj
Примери:
Олуците прекапаа.
2. За лисје, цвет, падне на земја.
Англиски: dripping Албански: pikoj
Примери:
Прекапа кајсијата.
3. Дојде во состојба на немоќ поради замор, студ итн.
Англиски: exhaust Албански: lodhje e tepërt
Примери:
Прекапав од работа.
Прекапав од студ дури стигнав дома.
Изведенки
1. прекапува несв.
прекапуваат
2. прекапување ср.
глаг. им.