а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекапне

прекапнат; прекапни, прекапнете; прекапнав, прекапнаа; прекапнал; прекапнат; (ќе) прекапнев, (ќе) прекапнеа; (ќе) прекапнел
Вид збор: Глагол, свршен
прекапе
Изрази
Прекапнат сум за сон - премногу ми се спие.
Изведенки
1. прекапнува несв.
прекапнуваат
2. прекапнување ср.
глаг. им.