а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекарба

мн. прекарби
Вид збор: Именка, женски род
прекор, укор
Англиски: reproach
Употреба: Разговорно
Примери:
Му се смачи од неговите прекарби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК