а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекардаши

прекардашат; прекардашам; прекарадшил
Вид збор: Глагол, свршен
Претера, надмине мера.
Англиски: exaggerate
Употреба: Разговорно
Примери:
И при ризик малку (ама само малку) да прекардашам.
Тој прекардаши со шегата.
Изведенки
1. прекардашува несв.
прекардашуваат
2. прекардашување ср.