а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекарува

прекаруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 37052
1. прекори
Англиски: reproach Албански: qortoj
2. Нарекува некого со прекар.
Англиски: nickname Албански: thërret me nofkë
3. (се прекарува) Има прекар.
Албански: ka nofkë
Примери:
Се прекарува Црниот.
4. (се прекарува) се презива
Албански: quhet me mbiemër
Употреба: Разговорно
Примери:
Ти како се прекаруваш?
Изведенки
прекарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК