а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекар

мн. прекари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5094
Друго име, што се добива покрај крстеното име според некоја особина, потеклото, занаетот како уметничко име или алиас.
Англиски: nickname Српски: надимак
Примери:
Неговиот прекар беше „Тикварот“.
„Кусиот“ е прекарот на кралот Пипин III, познат како Пипин Кусиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК