а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекисне

прекиснат; прекисни, прекиснете; прекиснав, прекиснаа; прекиснал; прекиснат; (ќе) прекиснев, (ќе) прекиснеа; (ќе) прекиснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30921
За тесто - искисне, скисне премногу, повеќе отколку што треба.
Албански: thartoj shumë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Лебот ми прекиснал.
Изведенки
1. прекиснува несв.
прекиснуваат
2. прекиснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК