а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекрши

прекршат; прекршив, прекршивме; прекршил, прекршиле
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5627
1. Скрши, открши дел од нешто, раздели на два или повеќе делови со кршење.
Англиски: break Албански: thyej
Примери:
Го прекрши лебот насреде.
Ја прекрши штицата.
Го прекрши стапот.
2. Скрши, искрши (коски на раце, нозе) тепајќи некого.
Англиски: break Албански: thyej
Примери:
Со стапот му ги прекрши нозете на кучето.
Неубаво го фати и му ја прекрши раката.
3. Претепа, истепа многу некого.
Англиски: beat Албански: rrah, thyej
Примери:
Ќе те прекршам од мавање.
Го прекрши детето од ќотек.
4. Постапи спротивно од некој пропис, закон, наредба.
Англиски: perpetrate Албански: thyej, shkel
Употреба: Правда
Примери:
Го прекрши законот.
Ја прекрши наредбата.
5. За човек - премине определена возраст, навлезе во поодминати години.
Англиски: pass Албански: kaloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го прекрши половина живот.
6. За време - одмине, помине, дојде при крај.
Англиски: pass Албански: shkoj
Примери:
Пладнето одамна прекрши.
Денот прекрши.
Ноќта прекрши.
7. За зрак - промени правец при минување од една средина во различна, друга средина.
Англиски: break Албански: thyej
Употреба: Физика
Примери:
Призмата ги прекрши зраците на сонцето.
8. (се прекрши) Добие болки од работа, од напор.
Албански: lodhem
Примери:
Снагата му се прекрши од копање.
'Рбетот му се прекрши од работа.
9. (се прекрши) Престане да се сомнева, да се двоуми, отстрани сомнеж, колебање.
Англиски: change Албански: thyej, ndryshoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Но, кога ќе се прекрши јавното мислење, во моментов немам проценка.
Нешто како да се прекрши во него.
10. (се прекрши) За зрак - промени правец.
Англиски: break Албански: thyej
Употреба: Физика
Примери:
Зраците се прекршија во водата.
Зракот се прекрши во огледалото.
Изведенки
1. прекршува несв.
(се) прекршуваат
2. прекршување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК