а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекршок

мн. прекршоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4613
Постапка што е спротивна на даден пропис, закон, наредба и сл.
Англиски: offense
Употреба: Правда
Примери:
Судија за прекршоци.
Сообраќаен прекршок.
Направен прекршок.
Изведенки
1. прекршочен прид.
прекршочниот
Пример: прекршочна пријава
2. прекршочност ж.