а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекуброен

прекубројниот
Вид збор: Придавка
Што е преку предвидениот, над определениот број.
Англиски: surplus
Примери:
Еден е прекуброен и треба да си оди.
Изведенки
прекубројно прил.
Пример: Вработил прекубројно работници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК