а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекувремен

прекувремени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13238
Што се прави преку определеното време, надвор од утврденото време.
Примери:
Прекувремена работа.
Изведенки
прекувремено прил.
Работи прекувремено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК