а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекуглава

Вид збор: Прилог
Ранг: 45608
Преку главата.
Англиски: headlong
Примери:
Ја навре блузата прекуглава.
Изрази
Бега газ прекуглава - бега во паника, со голема брзина.
Многу му поминало прекуглава - многу нешта поминал во животот.
Прекуглава ми (ти, му, ...) е - досадно ми (тим, му, ...) е.