а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекумерен

прекумерни
Вид збор: Придавка
Ранг: 16844
Што ја преминува мерата, што е во големо количество.
Англиски: excessive
Примери:
Се плашеше од прекумерните очекувања.
Изведенки
1. прекумерно прил.
Пример: Јадеше и пиеше прекумерно.
2. прекумерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК