а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекуморец

мн. прекуморци
Вид збор: Именка, машки род
Лице од прекуморска, далечна земја.
Албански: tejoqeanik
Употреба: Географија
Изведенки
прекуморка ж.
мн. прекуморки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК