а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекуморски

прекуморскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18583
Што е од далечни земји, преку море, отаде море.
Англиски: overseas
Примери:
Прекуморска трговија.
Прекуморска земја.
Прекуморски бродови.