а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекуокеански

прекуокеанскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 25880
Што е преку океанот; што е за пловење преку океанот.
Англиски: transoceanic
Употреба: Транспорт
Примери:
Прекуокеанска линија.
Прекуокеанска пловидба.
Прекуокеански брод.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК