а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекупец

мн. прекупци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32627
Тој што купува стока за да ја препродаде.
Англиски: reseller Албански: parablerës, rishitës
Употреба: Економија
Примери:
Стоката ја купуваа прекупци и ја препродаваат на дуќан.
Прекупците ги купуваат доматите по пет денари, а ги продаваат по дваесет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК