а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекупи

прекупат
Вид збор: Глагол, свршен
Повторно купи нешто што е продадено, купи нешто од тој што препродава, купи за препродавање.
Албански: rishes
Употреба: Економија
Примери:
Тука се збираа трговците што правеа прекупи и препродај секакви стоки.
Изведенки
1. прекупува несв.
прекупуваат
2. прекупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК