а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преку

Вид збор: Префикс
Претставка/префикс за образување именски зборови, обично придавки, но и прилози, со занчење што го има предлогот преку.
Примери:
прекуграничен, прекумерено, прекуокеански, прекусила
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК