а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прек

преки
Вид збор: Придавка
Ранг: 16307
1. Што е прав.
Англиски: straight
Примери:
прек пат
2. Што е итен, неодложен.
Англиски: urgent
Примери:
прека работа
прек суд
3. Што е остар, жесток.
Англиски: fierce
Примери:
Беше прек на зборот.
Изрази
Прек суд - суд што донесува одлука по кратка постапка.