а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелест

мн. прелести
Вид збор: Именка, женски род
1. Состојба на духот кога човекот мисли дека реално општи со ангелите или со светците, дека е удостоен да прави чуда, кога ја прифаќа измамата како реална слика во контраст со здравиот разум.
Англиски: bliss Албански: mashtrim
Употреба: Црковен термин
2. убавина, красота
Англиски: beauty Албански: hijeshi, bukuri
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се посвети на обожување на нејзините прелести.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК