а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелив

мн. преливи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11160
1. Слатка облога за торти, колачи и сл.
Англиски: icing Албански: krem, shllag
Употреба: Гастрономија
Примери:
чоколаден прелив
2. Сос за месо, салати и сл.
Англиски: sauce Албански: salcë
Употреба: Гастрономија
Примери:
прелив за тестенини
прелив за печење
3. Премини на боја, тон.
Англиски: nuance Албански: nuancë, ngjyrim
Примери:
Го загледа преливот на светлоста.
4. Место во езеро или река каде што водата се прелива.
Англиски: overflow Албански: derdhje
Употреба: Географија