а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелудиум

мн. прелудиуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48835
1. Воведен дел од музичко дело.
Англиски: prelude Албански: prelud, hyrje
Употреба: Музика и танц
2. Куса, самостојна музичка творба, обично за пијано.
Англиски: prelude Албански: prelud
Употреба: Музика и танц
3. вовед, почеток, предзнак
Англиски: prelude Албански: hyrje, prelud
Употреба: Преносно значење
Примери:
По лирскиот прелудиум, директно му се обраќа на народот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК