а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелути

прелутат
Вид збор: Глагол, свршен
Престане да лути.
Албански: ndalë së djeguri
Употреба: Гастрономија
Примери:
Од пиперката одвај му прелути.
Изведенки
1. прелутува несв.
прелутуваат
2. прелутување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК