а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премавне

премавнат; премавни, премавнете; премавнав, премавнаа; премавнал; премавнев; премавнеа; премавнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24147
совлада, надмине, отстрани
Англиски: overcome
Примери:
Сите пречки се премавнати.
Ги премавна тешкотиите.
Го преживеа социјализмот и самоуправувањето, а еве ја премавнува лека-полека и тешката и мачна македонска транзиција.
Изведенки
1. премавнува несв.
премавнуваат
2. премавнување ср.
глаг. им.