а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

премаз

мн. премази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33182
1. Лак, боја за премачкување.
Англиски: paint Албански: lyej me ngjyrë
2. Слој со кој нешто е премачкано.
Албански: shtresë e lyer
Примери:
Се лупеше горниот премаз на една икона.